New offer
Doerak 1050 AK Drika
1970 | 10.60 meter | € 34,500,-
Brandsma Vlet 1050 OK-AK
The Brandsma Vlet 1050 OK-AK is a cozy and well-maintained motorboat with a warm teak interior and a well-thought-out, spacious, comfortable layout. In the bow, there is a spacious round seating area that can easily be converted into an extra sleeping place. The bathroom is generously equipped with a toilet, separate shower, and washbasin, and the L-shaped kitchen has a spacious worktop, a one-and-a-half stainless steel sink, a 4-burner gas stove with gas oven, and a refrigerator, making cooking on board pleasant and efficient.
The saloon is partly fitted with double glazing and tinted windows and houses the indoor steering position with good all-round visibility and a wall of cupboards opposite a comfortable sofa. French doors lead to the open cockpit, which is level with the saloon. The open cockpit is equipped with sofas, a spacious locker and a cockpit tent. The cockpit tent, which provides shelter in inclement weather, can also be completely removed if you prefer to sail in the open air. The aft cabin has a comfortable double bed and plenty of cupboard space. Except for the open cockpit, which has a real teak floor, the other floors in the boat are fitted with marine parquet with white piping.
Wide gangways with stainless steel railings have been installed around the ship, making it safe and pleasant to move around on board. With a low clearance height of 2.35 m, a reliable 75 hp Yanmar engine, and a bow thruster, the Brandsmavlet is very suitable for inland waterways. The Brandsmavlet is always stored indoors during the winter.
| Name of the yacht | Johanna |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Yard | Brandsma Jachten BV |
| Length | 11.40 meter |
| Width | 4.00 meter |
| Draft | 0.90 meter |
| Weight | 12,000 kg |
| Vertical clearance | 2.35 meter |
| Hullshape | Multi chine |
| CE certification | C |
| Berth | Sales harbor 4Beaufort Sneek |
| Running hours | 4927 |
|---|---|
| Number of engines | 1 |
| Fuel | Diesel |
| Consumption | 3 ltr/hour |
| Thruster | Yes, electric Vetus |
| Stern | No |
| Fueltank | Steel |
| Drinkwatertank | Stainless steel |
| Holdingstank | Synthetic |
| Number of fuel tanks | 2 |
| Total fuel tanks capacity | 750 liter |
| Number of water tanks | 2 |
| Total water tanks capacity | 500 liter |
| Number of grey water tanks | 1 |
| Total gray water tanks capacity | 200 liter |
| Tension | 12V / 220V |
|---|---|
| Generator | N0 |
| Solar panels | Yes, 330W Hit (2020) + Victron Energy system MPPT 100/20 |
| Depth sounder | Yes,, Logic Log/Depth |
|---|---|
| VHF Radio | Yes, Standard Horizon Matrix AIS/GPS GX2200XE + daughter station |
| GPS | No |
| Compass | Yes,, Silva 100-BC (2023) |
| Navigation lights | Yes, LED 2023 |
| Horn | Yes, (2025) |
| Bilge pump | Yes |
| Stereo | Yes |
| TV | No |
| No. of cabins | 1 |
|---|---|
| No. of beds | 2 |
| Panelling interior | Teak |
| Heating | Yes, Webasto Airtop 3500 |
| Water system | Yes |
| Boiler | Yes |
| Cooker | Yes, 4-burner gas Spinflo (2023) |
| Refrigerator | Yes, Isotherm 85 L. |
| Lavatory | Yes, pump toilet |
| Window material | Single glazing |
|---|---|
| Anchors(s) | Yes, rock anchor |
| Windlass | Yes, manually |
| Guard rails | Yes, stainless steel |
| Davits | No |
Do not disguise, but name, is our rule. We like clear arrangements and clear contracts. Without small print, no catch in the deal! We inform you about any defects and with professional pictures we give you a good impression of our offer from your screen. Because you should be able to rely on our 4 certainties:
Receive the free information package of the Valkvlet. Information package consists of:
all specifications of the Brandsma Vlet 1050 OK-AK,
a complete photo album of the Brandsma Vlet 1050 OK-AK,
even more details than you can find on the website.
You will find many more beautiful yachts in our offer. If the photos appeal to you, the specifications satisfy you and you can already see yourself sailing, we will be happy to convince you with 4 purchasing guarantees to make your dream come true through 4Beaufort.
New offer
1970 | 10.60 meter | € 34,500,-
New offer
2000 | 11.40 meter | € 104,000,-
New offer
1975 | 11.60 meter | € 84,500,-
New offer
2010 | 12.50 meter | € 335,000,-
New offer
1994 | 10.50 meter | € 77,500,-
New offer
2000 | 10.50 meter | € 125,000,-
We offer you the best of two worlds when it comes to the sale or purchase of your yacht. If you want to sell your yacht, we can provide you with a brokerage service both from your own permanent berth and from our home port in Sneek. The choice is yours! Would you like to buy a yacht? Then we invite you to view our offer in Sneek or go with you to view your dream yacht on location.
| Postal address / Visit address | Selfhelpweg 9a 8607 AB Sneek (NL) |
|---|---|
| Call | +31 (0)515 74 52 60 (Also available in the evening) |
| info@jachtmakelaardij4beaufort.nl |
Monday to Friday from 9 a.m. to 4.30 p.m. Evenings available by phone until 8 p.m.
Saturdays from 10:00 a.m. to 3:00 p.m.
Closed on Sundays.
Easter weekend: Sunday April 5 BY APPOINTMENT, Monday April 6 from 10.00 a.m. to 4.00 p.M.