New offer
Aquanaut Unico 1000 FA
2007 | 10.55 meter | € 97,000,-
Keser Hollandia 1000S
The Keser Hollandia 1000S is a sporty-looking 10.30-meter steel motor cruiser with a surprisingly spacious layout for its length. The foredeck features a semi-open area with a 200 cm V-berth, and directly behind it is the galley, equipped with a generous countertop, gas stove, sink, refrigerator with freezer compartment, and a gas oven. Opposite the galley is a dinette that can also serve as an extra sleeping area.
The saloon features an inboard helm station and a spacious bench seat. All windows are fitted with sun screens, providing extra comfort and privacy on board. In the aft cabin, you will find a spacious bathroom with an electric toilet, vanity unit, and shower stall, as well as an owner’s cabin with closet space and a double bed positioned athwartships against the stern.
The Keser Hollandia is equipped with a powerful Volvo Penta diesel engine and a bow thruster. The aft deck has an outdoor helm station and is fitted with a fully closable awning from which all sides can be unzipped, leaving a bimini. In 2024, the Keser Hollandia was fully repainted and the teak decks were inspected; the engine underwent a service in April 2026.
| Name of the yacht | Nije Rûte |
|---|---|
| Type | Motor yacht |
| Yard | Bootcenter Keser GMBH |
| Length | 10.30 meter |
| Width | 3.30 meter |
| Draft | 0.90 meter |
| Weight | 8,000 kg |
| Vertical clearance | 2.50 meter |
| Hullshape | Chine |
| CE certification | B |
| Berth | Sales marina 4Beaufort Sneek |
| Running hours | 2815 |
|---|---|
| Number of engines | 1 |
| Fuel | Diesel |
| Consumption | 5 ltr/hour |
| Thruster | Yes, elektrisch QL bp800 |
| Stern | No |
| Fueltank | Steel |
| Drinkwatertank | Stainless steel |
| Holdingstank | Synthetic |
| Number of fuel tanks | 1 |
| Total fuel tanks capacity | 500 liter |
| Number of water tanks | 1 |
| Total water tanks capacity | 170 liter |
| Number of grey water tanks | 1 |
| Total gray water tanks capacity | 200 liter |
| Tension | 12V / 220V walstroom |
|---|---|
| Generator | No |
| Solar panels | No |
| Depth sounder | Yes, Raytheon Tridata ST60 |
|---|---|
| VHF Radio | Yes, Simrad RS87 |
| Log | Yes, Raytheon Tridata ST60 |
| GPS | No |
| Compass | No |
| Navigation lights | Yes |
| Horn | Yes |
| Bilge pump | Yes, 1 electric + 1 manual |
| Stereo | Yes |
| TV | No |
| No. of cabins | 2 |
|---|---|
| No. of beds | 4 |
| Panelling interior | Mahogany |
| Heating | Yes, Ebersprächer D5LC |
| Water system | Yes |
| Boiler | Yes, Isotemp 50L. |
| Cooker | Yes, 3-burner Equator-3 gas stove |
| Refrigerator | Yes, Coolmatic 60 L. |
| Lavatory | Yes |
| Window material | Single-glass, with sunscreens |
|---|---|
| Anchors(s) | Yes, a 16 kg stainless steel anchor + approx. 30 m of chain |
| Windlass | Yes, Manual |
| Guard rails | Yes, stainless steel |
| Davits | Yes, stainless steel |
Do not disguise, but name, is our rule. We like clear arrangements and clear contracts. Without small print, no catch in the deal! We inform you about any defects and with professional pictures we give you a good impression of our offer from your screen. Because you should be able to rely on our 4 certainties:
Receive the free information package of the Valkvlet. Information package consists of:
all specifications of the Keser Hollandia 1000S,
a complete photo album of the Keser Hollandia 1000S,
even more details than you can find on the website.
You will find many more beautiful yachts in our offer. If the photos appeal to you, the specifications satisfy you and you can already see yourself sailing, we will be happy to convince you with 4 purchasing guarantees to make your dream come true through 4Beaufort.
New offer
2007 | 10.55 meter | € 97,000,-
New offer
1978 | 10.20 meter | € 65,000,-
New offer
2012 | 9.76 meter | € 115,000,-
New offer
1978 | 8.80 meter | € 64,900,-
New offer
1997 | 11.45 meter | € 128,000,-
New offer
2001 | 10.30 meter | € 99,000,-
We offer you the best of two worlds when it comes to the sale or purchase of your yacht. If you want to sell your yacht, we can provide you with a brokerage service both from your own permanent berth and from our home port in Sneek. The choice is yours! Would you like to buy a yacht? Then we invite you to view our offer in Sneek or go with you to view your dream yacht on location.
| Postal address / Visit address | Selfhelpweg 9a 8607 AB Sneek (NL) |
|---|---|
| Call | +31 (0)515 74 52 60 (Also available in the evening) |
| info@jachtmakelaardij4beaufort.nl |
*Closed on Pentecost Sunday and Monday (May 24 and 25)
Monday to Friday from 9 a.m. to 4.30 p.m. Evenings available by phone until 8 p.m.
Saturdays from 10:00 a.m. to 3:00 p.m.
Closed on Sundays.